Wybór biurka do pracy – istotne wskazówki

Biurko stanowi podstawowe wyposażenie każdego biura, zarówno tego firmowego, jak i urządzonego w domowym zaciszu. Warto zatem poznać kilka wskazówek, które ułatwią nam jego wybór i właściwe dostosowanie modelu do naszych potrzeb i rodzaju wykonywanej pracy.Meble biurowe charakteryzują się przede wszystkim uniwersalnością. Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzone jest pomieszczenie znajdziemy pasujące do niego wyposażenie. Zasada ta tyczy się również biurek, które mogą różnić się wyglądem i konstrukcją, cechuje je jednak podobna funkcjonalność.

Odpowiednia wysokość to podstawowy parametr determinujący to, czy biurko będzie wygodne. Standardowo blat powinien być ustawiony w odległości 72-75 centymetrów od podłogi. Dla osób wysokich może okazać się to nie wystarczające. Wówczas będą się one nadmiernie pochylać, co nie sprzyja zachowaniu odpowiedniej postawy ciała i odciążeniu kręgosłupa. Wywołuje za to dolegliwości bólowe, a w długim okresie może przyczyniać się do poważnych zmian w układzie kostnym.

Zbyt nisko ustawiony blat biurka również nie sprzyja wygodzie pracy. Możemy to w pewien sposób skorygować właściwie ustawionym fotelem biurowym. Jeśli jednak kolana w trakcie siedzenia nie są zgięte pod kątem prostym, stanowi to obciążenie dla naszego kręgosłupa i skutkować może wadą postawy. Z tych względów należy odpowiednio dopasować wysokość biurka do naszego wzrostu. Dzięki temu nie będziemy w aż tak dużym stopniu odczuwać zmęczenia, wynikającego z pozostawania przez długi czas w jednej pozycji.

Biurko należy dostosować także pod względem rozmiarów blatu. Jest to uzależnione nie tylko od specyfiki naszej pracy i ilości sprzętów, z jakich korzystamy podczas jej wykonywania, ale również od metrażowi pomieszczenia. Wymiary blatu powinny bowiem odpowiadać dostępnej przestrzeni w taki sposób, aby możliwe było swobodne poruszanie po wnętrzu i zapewnienie dostępu do szafek, regałów i innych elementów wyposażenia, znajdujących się w biurze. Tak urządzone wnętrze będzie bowiem funkcjonalne i zapewni wygodną pracę.