Mieszkanie w Krakowie. Czego szukają młode rodziny?

Kupowanie mieszkania to nie bułka z masłem. Każdą opcję trzeba dokładnie rozważyć, by nie okazało się po roku czy dwóch, że nasze mieszkanie jest za małe, za ciasne, kompletnie niedostosowane do naszych potrzeb, albo przeciwnie – za duże, za drogie, z niewykorzystaną powierzchnią. Największy problem mają rodziny z dziećmi. One potrzebują sporej przestrzeni, a jednocześnie często liczą się z każdą złotówką i nie mogą pozwolić sobie na zmianę miejsca zamieszkania.

Rodziny z dziećmi najczęściej marzą o własnym domu z ogrodem, ale nie zawsze mają taką możliwość. Dlatego szukając mieszkania w Krakowie muszą zwrócić uwagę na bariery architektoniczne. Blok z wielkiej płyty, w której regularnie psuje się winda, albo nie mam jej wcale, brak miejsca na wózek czy podjazdu na schodach mogą skutecznie uprzykrzyć życie rodzicom z małymi dziećmi. Jeśli więc już decydujemy się na mieszkanie w bloku, najlepiej wybierać parter, maksymalnie 1 piętro i zwracać uwagę na wszelkie udogodnienia. Bardzo często deweloperzy budują niepodpiwniczone bloki, a parter jest zrównany z ziemią. Nie trzeba w takim przypadku pokonywać żadnych schodów, często też bezpośrednio z mieszkania można wyjechać do niewielkiego ogródka. Nawet jeśli ogródek ma tylko kilka metrów kwadratowych, to dla małego dziecka jest on niczym wielki park – w takim ogródku można zrobić piaskownicę czy huśtawkę, a dziecko będzie bezpieczne. Kupując mieszkanie w starej kamienicy, których w Krakowie jest sporo, zwróćmy uwagę na wentylację i wilgoć w mieszkaniu. Obecność pleśni i grzybów może być dla dzieci… zabójcza. Ważna jest także okolica osiedla – przychodnia zdrowia, przedszkole, sklepiki i ograniczony ruch samochodowy to niewątpliwie atuty, które trzeba wziąć pod uwagę.

Pamiętać też należy, że małym dzieciom nie trzeba zapewnić wiele miejsca. Maluchy mogą dzielić pokój ze sobą, często też śpią z rodzicami. Jednak nastolatkowie mają już większe wymagania i trzeba im zapewnić intymność. Dla rodzin z większymi dziećmi lepsze są więc mieszkania z kilkoma, nawet niewielkimi pokojami.