Jak oświetlić meble kuchenne?

W kuchni spędzamy w ciągu dnia sporo czasu. Nie tylko gotujemy, ale także jemy przy stole. Ważne jest, by światła w kuchni nigdy nie zabrakło, bo ma ono podwójną rolę – pozwala na swobodne przygotowanie posiłków, na znalezienie naczyń i produktów, ale ma też podkreślić piękno kuchennych mebli i całego pomieszczenia. Ważne jest, by pomyśleć o oświetleniu górnym całej kuchni, jak i poszczególnych mebli kuchennych i blatu roboczego.

Oświetlenie powinno być zamontowane pod górnymi szafkami, nad blatem roboczym, na którym przyrządzamy posiłki i na przykład kroimy składniki potraw ostrym nożem, czy odmierzamy składniki. Świetnie sprawdzą się tutaj halogeny montowane pojedynczo w otworach przygotowanych w samych meblach kuchennych lub taśma ledowa – łatwiejsza w montażu oraz bardziej energooszczędna. Możemy zdecydować się nawet na taśmy, które zmieniają kolor światła, albo w których możemy płynnie zmieniać natężenie oświetlenia. Dodatkowym atutem tego rodzaju światła jest jego charakter dekoracyjny. Ledy można wykorzystać także montując je na dole mebli kuchennych, przy cokołach. Delikatne światło obejmuje część podłogi, ma niezwykłe znaczenie estetyczne, chociaż bardzo podkreśla drobinki kurzu czy zabrudzenia na podłodze.

Oświetlenie można montować też na szafkach górnych, tak by światło odbijało się od białego sufitu i rozproszone oświetlało całe pomieszczenie. Tutaj także sprawdzi się taśma z Led albo halogeny. Te drugie często montowane są też na wysięgnikach, dzięki czemu doświetlają wnętrze szafek. Całość wygląda wyjątkowo dobrze, gdy górne szafki są przeszklone. Jeśli nie, można zamontować też oświetlenie w samych szafkach. Włączane pod wpływem ruchu, rozświetlą wnętrze, dzięki czemu wszystko szybko znajdziemy. Jeśli mamy przeszklone witryny, to światło wewnątrz podkreśli też porcelanową zastawę czy kubki.

Dodatkowe oświetlenie często też montowane jest fabrycznie w okap kuchenny, dzięki czemu widać dokładnie gotującą się potrawę.