Ekspozycja mieszkania

Kupując mieszkanie od dewelopera w Krakowie raczej nie możemy liczyć na widok na Sukiennice, Kazimierz, czy Wawel, bo w centrum miasta trudno o nowe osiedla. Jednak nasze mieszkanie może mieć okna skierowane na północ, południe, wschód czy zachód. Gdy wybieramy mieszkanie, warto wziąć pod uwagę właśnie kierunki świata, a nie sam widok za oknem, bo od nich zależy, czy rano w oczy będzie nam świecić słońce, czy jednak oświetlać piękny balkon…

Według przepisów prawa, przynajmniej jedno pomieszczenie w mieszkaniu powinno mieć zapewnione światło słoneczne przez trzy godziny 21 marca i 21 września (dni równonocy). Jednak to, na którą stronę świata skierowane są nasze okna, warto dobrać do naszego stylu życia. Jeśli wstajemy wcześnie rano, to okna w sypialni powinny być skierowane na wschód, wtedy witać będzie nas słońce. Pamiętajmy też, że im bardziej słoneczne mieszkanie, tym wyższa temperatura w lokalu. Także latem, podczas upałów… Przyjęło się, że najlepsze kierunki to południe i zachód. Te mieszkania najszybciej znikają z oferty krakowskiego dewelopera.

Okna od południa
Najbardziej pożądane są zimą, wtedy często mieszkanie jest dobrze nasłonecznione, ale też ciepłe. Od południa warto mieć okna w salonie.

Okna od wschodu
Idealnie sprawdzą się w kuchni, bo od rana będzie w niej ciepło, a w ciągu dnia to i tak ciepłe pomieszczenie, które nagrzewa się od kuchenki. Z kolei słońce w sypialni motywuje do porannego wstawania. Ci, którzy chcą pospać muszą jednak zainstalować dobre, zaciemniające rolety lub zdecydować się na urządzenie sypialni od strony północnej albo południowej. Nie poleca się sypialni od strony zachodu, bo nagrzeje się wieczorem i ciężko będzie nam zasnąć.

Okna od zachodu
Okna od zachodu sprawiają, że pomieszczenie jest mocno nasłonecznione wieczorem i bardzo nagrzane. To ekspozycja bardziej do salonu, w którym chętnie spędzamy popołudnie i odpoczywamy.

Okna na północ
To najmniej nasłoneczniona ekspozycja, idealna do gabinetu do pracy albo łazienki.