Czy wynajęcie mieszkania studentowi to dobry pomysł?

Udostępnienie lokali na zasadzie umowy wynajmu to dobry sposób na zarobek. Często jednak trudno znaleźć odpowiednią osobę, która okaże się godna zaufania – wiele obaw związanych jest zwłaszcza ze studentami.Oczywiście można powiedzieć, że studenci wiążą się z takim samym ryzykiem, jak inni ludzie. Nigdy bowiem nie wiemy, na kogo tak naprawdę trafimy. Jak jednak wiadomo, okres studiów jest czasem specyficznym w życiu każdego człowieka. Nie wszyscy młodzi ludzie skupiają się wtedy na nauce – wszystko to sprawia, że warto w odpowiedni sposób się zabezpieczyć na wypadek natrafienia na osobę, które sprawa jedynie dobre wrażenie, a rzeczywistość jest inna.

Mieszkania w krakowie są niezwykle często oblegane przez studentów. Jest to w końcu miasto studenckie. Dlatego też grupa ta stanowi bardzo atrakcyjną grupę docelową. Chcąc jednak w sposób odpowiedni się zabezpieczyć, powinniśmy rozważyć sporządzenie i podpisanie umowy tak zwanego wynajmu okazjonalnego.

W głównej mierze polega ona na tym, iż dajemy sobie możliwość zrezygnowania ze świadczenia usługi wynajmu lokalu na wypadek, gdy zapisy umowy nie będą przestrzeganie. Dotyczy to między innymi sytuacji niepłacenia czynszu bądź sprawiania kłopotów zarówno właścicielom, jak i sąsiadom. W ramach tej umowy, najemca zobowiązuje się, iż w razie zerwania umowy, w dalszym ciągu ma gdzie mieszkać. Wymaga to aktu notarialnego, który okaże się prawnym potwierdzeniem tego faktu.

Dzięki temu, w ramach prawa, mamy możliwość zerwania umowy i nie zostaniemy w związku z tym pociągnięci do odpowiedzialności. Większość studentów zawsze może wrócić do domu rodzinnego, dlatego ewentualne podpisanie takiej umowy nie powinno być dla nich problemem. My zaś mamy pewność, że nie okażemy się w żaden sposób stratni na wynajmie posiadanego przez nas mieszkania. Wszystko to sprawia, że warto przemyśleć właśnie taki sposób wynajmu – z jednej strony jesteśmy chronieni, a z drugiej nie tracimy dostępu do szerokiej grupy osób potencjalnie zainteresowanych najmem.